Інша теорія спирається на такі міркування. Відомий археолог В.Баран пише: «Якщо до приходу норманських князів з династії Рюриковичів не існувало слов'янської русі, ні руської землі, а це беззаперечний факт, то ніколи не існувало в додержавний період слов'янської етномовної єдності, а в період Київської держави -- і давньоруської народності. Прихильники всеохопної етнічної єдності вдаються до створення міфічних слов'янських русів, які нібито, починаючи з кінця IV cт. н.е., поглинули всі інші східнослов'янські племена, надавши їм і свою назву - «русь»... Тому поняття « Русь» ,« Руська земля», що нібито означає майже споконвічну етнографічну, мовну, політичну єдність і свідчить про існування східнослов'янської, а пізніше - Давньоруської народності на величезному просторі від Карпат до Дону і від Ладоги до "Руського моря" надумане і нереальне. Воно створене на штучних комбінаціях. Писемні джерела кінця IV — початку VII ст. засвідчують слов'янсъких антів, а не русів, які, за Б.О.Рибаковим, мали становити ядро майбутньої літописної Руської землі у Середньому Подніпров'ї». Що руссю справді були варяги, важливим доказом є те, шо й тепер західні фіни називають Швецію Routsi. Крім цього, у давній Україні було чимало імен варязького походження: Рюрик, Олег, Ігор. Багато варязьких прізвищ згадує Літопис Руський. У давнину Дніпрові пороги мали й варязьку назву. Грек Константин Багрянородний (Х ст.) відокремлює у своєму творі русів від слов'ян.
Багато вчених не приймають варязької теорії походження слова « русь», виставляючи теорію слов'янську. Варяги, прийшовши на Київщину, до полян, вже застали там русь і незабаром самі порусилися, стали русами, як їх звали греки, араби та інші чужинці вже я VIІI-ІХ ст. Густинський літопис XVIІ в, твердить, шо назва « русь» походить «от реки глаголемия Рось». Були варяги й на півночі, у землі Новгородській, проте та земля за давніх часів Руссю не звалася, можливо, що назва « русь» пристала до варягів на Київщині.
У « Велесовій книзі» (ІХ ст.) досить часто згадується « русь»: «За часів злославних і бусих русь була потята рукою ворожою»; «Отак відійшли сюди й оселились огнищанами на землі руській»; «І Дажбо кас народив од корови Замунь, і були ми кравенці і скіфи, анти, руси, боруси, і сурожці. І тако стали діди русове»; "І тому мусимо знову відкинути їх до моря і гнати до їхнього краю, тому що (це) руська земля, і руська кров лилася на ту землю".
Немає коментарів:
Дописати коментар