Translate

вівторок, 26 січня 2016 р.

РОСЛИНИ ТА КВІТИ. Барвінок


Барвінок - символ дівоцтва, молодості, єднання вічного життя людей з небесним царством предків. Його форма вже сама говорить за себе: це хрест чи перехрестя. Барвінок, посаджений на могилах, - вічна память про померлого, а квітучий барвінок - освідчення в коханні. Барвінок найголовніше зілля для весільних вінків. Не даремно кажуть: "Стелися, барвінку, аби любов з любов"ю зустрілась". Він і хрещатий, бо росте в усі сторони світу; він і запашний:

Ой вінку, мій вінку! Хрещатий барвінку!
Та коли б я знала, що за милим буду -
Я б ще кращий звила!

     Вінки з барвінку плетуть ще на похоронах і на родинах. Хрещатим зіллям прикрашають і обжинковий вінок на святі бога врожаю. Барвінок відомий і як приворотне зілля. Досить хлопцеві й дівчині з"їсти листок барвінку, як між ними спалахне кохання. Віночок з барвінку вішають над дверима і вікнами, щоб злі духи не проникали в дім. Вінки барвінків також одягали на голови злочинців, яких вели на страту, щоб таки чином відігнати нечисту силу. Дітям барвінок слугує оберегом від уроків. Корову обкурюють барвінком, щоб їй не нашкодила відьма. Молоко, зіпсоване відьмою, три рази проціджують через вінок із освяченого барвінку. Як чарувальне зілля барвінок може використовувати і нечиста сила. Відваром коренів барвінку, які настоюють протягом дев"яти днів, відьми поливають місце, яке хочуть зачарувати: людина, пройшовши через нього, буде сохнути і помре. Відьма варить корінь барвінку, щоб прикликати до себе якусь людину: коли вода закипить, вона називає ім"я людини, і та відразу піднімається у повітря і прилітає до відьми. Сама відьма, щоб летіти, натирається соком барвінку.
    З літературних джерел: "Ой не стилися, хрещатий барвінку, та по крутій горі!"; "Ой ти, козаче, зелений барвінку, прийди до мене хоть у неділю"; "Пусти ж мене, мати, барвіночку рвати, а вже ж наші вороженьки полягали спати".

Барвінок малий — вічнозелений, маленьких розмірів чагарничок з гіллястими, лежачими і прямостоячими стеблами. Стебла, притискаючись до землі, вкорінюються, утворюючи щільний килим. Блискучі, шкірясті листя довжиною 3-5 см — вічнозелені. Одиночні квітки оригінальної форми мають діаметр 2-3 см. Цвіте рослина з квітня по вересень. Барвінок має поверхневу кореневу систему.
Білорусь, Молдова, Кавказ, Прикарпаття, Закарпаття, Хмельницька і Вінницька області — основні райони заготовок Барвінків. Збирають їх у травні та червні. Рослина необхідно зрізати серпом або ножем. Сушать сировину під навісом. Для зберігання використовують полотняні або паперові мішки. Термін збереження без втрати цілющих якостей — два роки.

Вирощування барвінка.

Вирощування Барвінків не доставляє особливого клопоту, вони вельми прості і невибагливі. Квітуче стеляча рослина легко пускає коріння з будь-якого вузла стебла, швидко розростається вшир, утворюючи яскраві подушки соковитої зелені. Барвінок є декоративним і лікарською рослиною. У природі він росте в грабових, дубово-грабових, дубових лісах, серед кущів.Для його вирощування відмінно підходять сонячні ділянки, розмножується він за допомогою вегетативних пагонів. Отстріженние частини стебла, запхані в грунт, швидко пускають коріння.
Самий зручний і ефективний спосіб розмноження Барвінків — за допомогою відводок: якщо їх злегка присипати землею, то коріння також швидко вростають в грунт. Рослина чудово переносить спеку і холод, стійке до шкідників і захворювань.

Корисні властивості.

Корисні властивості Барвінків відомі давно. Рослина застосовували в магії, наділяючи його захисними властивостями. У рослині містяться алкалоїди, що володіють властивістю, що перешкоджає поділу клітин, такі як вінкамін, вінкапан, вінканорін, девінкан, резерпін, міновін. У фармакології ці речовини штучно синтезують і отримують ефективні імунодепресанти та протипухлинні препарати.


Квіти Барвінків.

Барвінки залучають чарівними квітками, які складаються з п’яти пелюсток, найчастіше блакитного або бузкового кольору, зустрічаються рожеві та білі. У квітках присутній флавоноїдний глікозид робінін, що складається з кемпферола і цукрів (робінобіози і рамнози). Застосування настою з квітками Барвінків допомагає при статевій слабкості.

Барвінок рожевий.

Барвінок рожевий можна побачити на балконах і в палісадниках. Теплолюбна рослина завезено з острова Ява. Воно невимогливе до вологості грунту, навесні його висаджують у ґрунт квітника, восени пересаджують в горщик — і всю зиму можна милуватися його цвітінням. Виростити барвінок рожевий можна і з насіння. Посів треба починати в січні-лютому. Насіння сіють в ємності з сумішшю з землі, перегною і піску, поміщають в поліетиленовий пакет і прибирають в темне місце до появи сходів.
Правильний догляд дозволить в результаті виростити яскраве і корисна рослина. Листя барвінку рожевого використовують для виробництва протипухлинного препарату — Розевін. У барвінку міститься більше 60 алкалоїдів. Вони допомагають організму боротися з раком, пригнічують ріст клітин, блокуючи мітоз в метафазі.

Застосування барвінку.

Вживання Барвінків показано при діареї, кровотечах, туберкульозі, цинзі. Препарати барвінку наносяться зовнішньо при пораненнях, свербінні шкіри. Рослина ефективно в якості заспокійливого засобу, зменшує запаморочення і головний біль, покращує роботу серця і підвищує еластичність капілярів. Пригнічуючи ріст ракових клітин, барвінки не впливають на здорові.
Речовина винбластин корисно при лімфогранулематозі і гематосаркоми, при раку шлунка, легень, прямої кишки, яєчника. Чудова речовина вінкристин незамінне при лейкозі, злоякісних пухлинах симпатичної нервової системи, раку молочної залози.

Настій барвінку.

Настій барвінку малого сприяє зупинці крові при різних кровотечах (маткових і кишкових), використовується як в’яжучий і протимікробний засіб.
Лікувальний настій, приготований з однієї столової ложки подрібненого листя рослини і 1 склянки окропу на водяній бані протягом 15 хвилин, необхідно пити 3 рази на день по 1/3 склянки.

Настоянка барвінку.

Чудесне лікарський засіб, одне з небагатьох, застосовується для лікування ракових хворих, виняток становить хіміотерапія при раку крові, саркомах, бластома, пухлинах. Також ефективно настоянкою лікуються міома, поліпи в матці, ендометріоз, простатит і аденома простати, жіноче безпліддя.
Настоянка готується досить просто: потрібно 2 ст. л. сухого рослини залити 250 мл 70% -го спирту. При кімнатній температурі суміш настоюється в темному місці, після чого проціджують і приймається 3 рази на день за годину до їжі. Схема прийому настойки: 1-а і 2-я тижня — по 5 крапель на 50 мл води, потім слід тиждень перерви. Далі третього і 4-я тижня — по 10 крапель на 50 мл води, після — перерва 7 днів. Курс лікування становить 8 тижнів. Повторити його рекомендується через 3 місяці.

Відвар барвінків.

Полоскання за допомогою відвару трави барвінку прибирає болю в горлі і заспокоює зубний біль. Барвінок у вигляді відварів використовують проти гострої нестачі аскорбінової кислоти в організмі людини. Чудово піддаються лікуванню відваром емфізема легенів, дизентерія, діарея. Зупиняються маткові та кишкові кровотечі, лікується безпліддя, статеве безсилля і різні шкірні захворювання.
При проявах артеріальної гіпертензії п’ють відвар три рази на день по 1/3 склянки. Його готують на водяній бані: одну столову ложку подрібненого листя заливають однією склянкою окропу і кип’ятять 20 хвилин, після чого охолоджують і проціджують.

Протипоказання до використання.

Рослина отруйна, про це необхідно пам’ятати. Передозування призводить до пригнічення серцевої діяльності. Приймати всі засоби, приготовані на основі цієї лікарської трави, можна тільки після консультації лікаря!


Немає коментарів:

Дописати коментар